Parodos
Meniu
SetP Stanikas
SetP Stanikas

Svajonė (gimusi 1961 m. Vilniuje) ir Paulius (gimęs 1962 m. Vilniuje) Stanikai yra du lietuvių menininkai dirbantys poroje nuo studijų laikų. Nors paskutiniu metu Stanikai gyvena ir kuria Paryžiuje, darbus pristatinėja Europoje, Jungtinėse Amerikos valstijose ir įvairiose Azijos šalyse, jų ryšys su Lietuva nėra nutrauktas: 2003 m. pora buvo apdovanota LR Vyriausybės kultūros ir meno premija, tais pačiais metais atstovavo Lietuvą Venecijos bienalėje. Jų kūryba taip pat įvertinta ir kitais apdovanojimais: 2005 m. Delfina Prize (Londonas) ir Artslink Prize (Niujorkas). 2017 m. Stanikai apdovanoti Nacionaline kultūros ir meno premija. Šiandien jų darbai yra saugomi Lietuvos dailės muziejaus, Lietuvos taikomosios dailės muziejaus, užsienio muziejų ir privačių kolekcijų rinkiniuose.

S. ir P. Stanikų kūrybinis portfolio yra labai margas. Bendradarbiavimo pradžioje kūrė skulptūras, kurias vėliau ėmė komponuoti su didelių matmenų piešiniais, fotografijomis ir video filmais. Naudodami skirtingas medijas, pora bando kuo labiau šokiruoti žiūrovą, nagrinėjant skandalingas, kontraversiškas ir ne itin korektiškas temas. Pasak pačių autorių: „Kultūrai reikia sukrėtimo, reikia mirties.“ Tyrinėdami aplink supantį pasaulį, kitoniškai paliesdami skaudžius visuomenės klausimus, amoralumą, klišes, jų kūryba tampa tarsi koduota interpretacijų ir asociacijų kalba, kurią išnarpliojęs žiūrovas yra dar labiau paveikiamas psichologiškai. Dažnai aptinkami erotiniai motyvai tampa savidestrukcijos, karo ir mirties alegorijomis („La 8ème guerre“ 2013 m.), o ypatingai plastinė kūno kalba atskleidžia psichologinį vaizduojamojo personažo portretą, vidinį dramatizmą („The Last day of Queen“. Diptikas, 2012 m.). Apibendrinant, menininkų poros kūryba - tai kompromisų neturintis ir apnuogintas žvilgsnis į esminius žmonijos klausimus, žmogų, jo kūną ir jo sielą.

 

Parengta pagal:

Butkutė, A. J. (2010). „Kultūrai reikia sukrėtimo, reikia mirties.“ Pokalbis su menininkais Svajone ir Pauliumi Stanikais. Artnews.lt Prieiga per internetą: http://www.artnews.lt;

Krikštopaitytė, M. (2013). S&P Stanikas. Modernaus meno centras. Prieiga per internetą: http://old.mmcentras.lt

Skaityti daugiau
Aštuntasis karas

Aštuntasis karas (2013)

Popierius, grafitas, akvarelė, 246.00 x 160.00 cm

Nėščioji Našlė. Pretorija (Pietų Afrika)

Nėščioji Našlė. Pretorija (Pietų Afrika) (2013)

Foto popierius, fotografija, 246.00 x 160.00 cm

Paskutinė karalienės diena. Diptikas

Paskutinė karalienės diena. Diptikas (2012)

Foto popierius, fotografija, 235.00 x 335.00 cm

Diptikas „Azija. Europa“ I

Diptikas „Azija. Europa“ I (2001)

Foto popierius, fotografija, 175.00 x 240.00 cm

Diptikas „Azija. Europa“ II

Diptikas „Azija. Europa“ II (2001)

Foto popierius, fotografija, 175.00 x 240.00 cm