Parodos
Meniu
Eugenijus Kulvietis
Eugenijus Kulvietis
1883 - 1959

E. Kulvietis gimė 1883 m. balandžio 10 d. Panevėžio apskrityje, Vadoklių valsčiuje, Alunčių dvare. Rygoje baigė gimnaziją, vėliau sėkmingai mokėsi ir baigė Sankt Peterburgo karališkąją meno mokyklą. Buvo mobilizuotas ir dalyvavo Rusų–japonų kare. 1910–1914 m. gyveno Amerikoje, Čikagoje dirbo fotografu, o vėliau tapo fotoateljė savininku. 1914 m. dėl tėvo ligos grįžęs į Lietuvą, pateko į pirmąją karo ugnį. Kadangi už Atlanto užgyventas turtas ir verslas dingo, turėdamas šiek tiek santaupų, Kulvietis nusipirko Petrapilyje fotografijos kabinetą, tačiau netikėtai užklupo mobilizacija, grėsė frontas. Tad teko likviduoti kabinetą ir 1918 m. menininkas vėl grįžo į Lietuvą. Gyvendamas Petrapilyje Kulvietis susipažino su Emilija Kurnevičiūte ir 1917 m. ją vedė. Kulviečių šeima 1918 m. apsigyveno Ukmergėje, susilaukė trijų vaikų. Netrukus Eugenijus įsidarbino Ukmergės valstybinėje gimnazijoje paišybos mokytoju, nuo 1920 m. vadovavo Ukmergės skautų tuntui, aktyviai dalyvavo visuomenės gyvenime. 1928 m. jis tapo Ukmergės amatų mokyklos direktoriumi. Nuolat dalyvavo tapybos darbų parodose, buvo gerbiamas menininkas tarp žymių to meto Lietuvos dailininkų.

Tačiau Antrasis pasaulinis karas stipriai sujaukė menininko ir jo šeimos gyvenimą. Pasitaikius progai Eugenijus su žmona išvyko į Kolumbiją ir po ilgos kelionės 1948 m. gruodį pasiekė Buenaventuros uostą. 1949 m. nuo širdies ligos staiga mirė žmona Emilija.

Netrukus įsižiebė nauja meilė buvusiai vienuolei Maria Josefa Talero. Įvykis, suteikęs dailininkui naują impulsą gyvenimui ir kūrybai, buvo jo sūnaus Henriko gimimas 1952–aisiais. Šis įvykis patraukė ir aplinkinių dėmesį: Kulvietis sudomino aplinkinius ne tik kaip asmenybė, bet ir kaip menininkas. Plūdo užsakymai, tad po metų menininkas jau galėjo įsigyti žemės namo statybai Medellino mieste. Deja, 1959 m. vasario 13 d. Eugenijus Kulvietis po sunkios ligos mirė.

Per savo gyvenimą menininkas sukūrė daugiau kaip 2 000 paveikslų. Dalis saugomi Lietuvos dailės ir Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuose, kiti saugomi privačiose kolekcijose, jų turi įsigijusios Amerikos, Anglijos, Švedijos, Prancūzijos, Italijos atstovybės.

E. Kulviečio tapybos spektras gana platus: jis kūrė tiek religinio turinio paveikslus, tiek portretus, peizažus ir miesto kraštovaizdžius. Kūryboje vyrauja realistinės dailės tendencija – siekiama objektyviai perteikti vaizduojamų objektų spalvas, formas. Labiausiai tapytojo pamėgtas buvo natiurmortas. Jo natiurmortai pasižymi akademinio piešinio tikslumu, lakoniškumu ir sugebėjimu perteikti kasdieninio gyvenimo smulkiausias detales. Natiurmortai traukia žvilgsnį savo paprastumu. Jo darbuose galima pamatyti ne tik vaizduojamųjų objektų natūralumą, bet ir meniškai perteiktas objektų formas, spalvas, faktūras, įvairias smulkmenas, iš kurių ir atsiskleidžia daiktinio pasaulio grožis.

 

Parengta pagal:

Voruta. (2010). Dailininko Eugenijaus Ginvill-Kulviečio paroda. Prieiga per internetą: http://www.voruta.lt

LIMIS. (n.d.). Eugenijus Kulvietis. Prieiga per internetą: https://www.limis.lt

Skaityti daugiau
Be pavadinimo

Be pavadinimo

Drobė ant lentos, aliejus, 73.50 x 92.00 cm