Meniu
Michel Kikoïne
Michel Kikoïne
1892 - 1968

Mišelis Kikoinas gimė religingoje ir kartu liberalioje šeimoje – jo senelis iš motinos pusės buvo rabinas, o tėvas dirbo bankininku. 1904 m. šeima persikėlė į Minską. Čia vaikinas trejus metus krimto prekybos mokslus, o vakarais piešė Jakovo Krugerio dailės studijoje, kur susidraugavo su Chaimu Sutinu. 1909 m. abu jaunuoliai išvyko tęsti dailės studijų į Vilniaus piešimo mokyklą, o 1912 m. emigravo į Paryžių ir įsikūrė Avilyje. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, M. Kikoinas norėjo tapti Prancūzijos užsieniečių legiono kariu, tačiau, nepriimtas dėl prastos sveikatos, savanoriavo Paryžiuje.

Pirmą kartą savo darbus paryžiečiams M. Kikoinas pristatė 1919 m., o nuo 1926 m. juos eksponavo Prancūzijoje, JAV, Rusijoje, Izraelyje ir kitose šalyse. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui ir naciams užėmus Prancūziją, M. Kikoinas su žmona ir dviem vaikais apsigyveno laisvojoje nuo okupacijos Prancūzijos zonoje netoli Tulūzos miesto. Po karo visi grįžo į Paryžių. Jau išgarsėjęs dailininkas pamėgo keliauti, lankėsi Izraelyje, Ispanijoje, Anglijoje.

Jaunystėje, spaudžiamas skurdo ir negalėdamas nuomoti geresnių dirbtuvių, M. Kikoinas mažoje Avilio studijoje praleido 14 metų (1912–1926) ir tapo vienu pagrindinių Paryžiaus mokyklos stilistikos atstovų. Kūrybinių ieškojimų pradžioje dailininkas „siekė surasti geriausią meninės raiškos būdą“, tad jo darbuose aiškiai matomi realizmo, impresionizmo ir kubizmo pėdsakai (M. Kikoïne, 2004, Catalogue Michel Kikoïne, 13).

Bendrame prancūziškojo ekspresionizmo kontekste M. Kikoino peizažai, natiurmortai, portretai ir moterų aktai išsiskyrė ypatingu jautrumu ir švelnumu. Darbai spinduliuoja laime ir meile gyvenimui, išlaiko pusiausvyrą ir yra harmoningi, kompozicija, nors sudėtinga ir detalizuota, yra konstruktyviai išspręsta, potėpis, nors vingrus ir net įžūlus, – minkštas, marga spalvų paletė – švelni. Ypač harmoningi pleneruose tapyti Pietų Prancūzijos skaisčios saulės nutvieksti kalnovaizdžiai su įsiterpusiais rausvais miestelių stogais, kuriuose jaučiamas itin glaudus autoriaus ir jį supančios gamtos ryšys. Laiške savo sūnui M. Kikoinas rašė: „Viskas, ką tapau, man nėra tik atskiras, išplėštas iš gamtos fragmentas. Paveikslas man yra visata“ (1973, Hommage à Kikoïne, 11).

Šiandien M. Kikoino darbai puošia garsiausių Vakarų Europos, JAV, Izraelio ir Rusijos muziejų ekspozicijas. Šio dailininko kūrinių siekia įsigyti viso pasaulio privačios galerijos ir kolekcininkai. 2004 m. Tel Avive buvo atidaryta M. Kikoino vardo galerija.

 

Parengta pagal:

Litvakų dailė privačiose Lietuvos kolekcijose. Sud. Gradinskaitė, V. (2015). Vilnius: Lewben Art Foundation

Skaityti daugiau
Gėlės mėlyname ąsotyje

Gėlės mėlyname ąsotyje (1920)

Drobė, aliejus, 61.00 x 46.50 cm

Kelias į miestelį

Kelias į miestelį (1915-1920)

Drobė ant kartono, aliejus, 54.00 x 74.00 cm

Annay-Sur-Serein

Annay-Sur-Serein (1959)

Drobė, aliejus, 65.00 x 80.00 cm

Natiurmortas su vaisiais ir sriubine

Natiurmortas su vaisiais ir sriubine

Drobė, aliejus, 50.00 x 61.00 cm