Meniu
Stasys Eidrigevičius
Stasys Eidrigevičius
1949

Stasys Eidrigevičius gimė 1949 m. Mediniškiuose (Panevėžio r.). 1968 m. baigė St. Žuko taikomosios dailės technikumą Kaune, 1968-1973 m. menininkas studijavo tapybą Valstybiniame dailės institute Vilniuje. Nuo 1980 m. gyvena Varšuvoje. Surengė daugiau kaip 100 individualių parodų įvairiose pasaulio šalyse. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (2001), apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi (2000), VDA Garbės daktaras (2009), Rusijos dailės akademijos Garbės narys (2012).

Stasys Eidrigevičius yra vienas žinomiausių ir svarbiausių šiuolaikinio meno kūrėjų Lietuvoje, Lenkijoje ir tarptautiniame meno pasaulyje. Menininkas dirba itin plačiu spektru: yra kūręs ekslibrisus, miniatiūras, piešinius, iliustracijas, plakatus, kaukes, instaliacijas, tapybą, fotografiją, performansus, pasteles ir kt. Sukūrė originalius dailės žanrus – kaukes ir sielvartus (smutki). Jacques‘o Debso filme Bouzkachi: the Song of the Steppes“ („Buzkaši: stepių daina“, 2008 m.) Eidrigevičius atliko savo paties, menininko, vaidmenį. Eidrigevičius nuolat grįžta prie lietuviškų simbolių ir problematikos (peizažo, kaimo, namų, kelio simbolika, etnografiniai motyvai), tačiau kūryba yra bendražmogiškos tematikos, fokusuojasi į žmogaus ryšį su aplinka, simboliški dramatiškos būties įvaizdžiai. Darbų atmosfera melancholiška, vaizdas fragmentiškas. Pradėjęs hiperrealistiškais žmonių portretais, Eidrigevičius susilaukė pripažinimo kurdamas ekslibrisus ir toliau plėtojo žanrų įvairovę, siedamas juos visus tarpusavyje. Lietuvoje labiausiai žinomas kaip knygų iliustratorius (iliustravo daugiau kaip 30 knygų Lietuvoje ir užsienyje), kuriose menininkas pabrėžia archetipines žaismingumo, vaikiškumo ir pasakiškumo tematikas. Kompozicijos yra ryškaus kolorito, blausaus apšvietimo, švarios, dėmesys patraukiamas į figūras, kurios turi surrealistiškų, magiško realizmo ir absurdo bruožų. Autorius pasikliauja fantazijos ir vaizduotės improvizacija su logikos dėsningumais, kurdamas savitą sapno logiką. Mėgstami vaizduoti įvairūs objektai – žmonės, augalai, gyvūnai, daiktai – yra statiški, tačiau manipuliuojami meninėje erdvėje. Būdingi alogizmai, paradoksai, hiperbolės, objektų mastelis varijuoja. Metaforiškai atsiskleidžia neišvengiamas žmogaus ryšys su daiktais ir gamtos reiškiniais. Dažnai vaizduojamas vaikas ir vaikiškumas žmoguje – fantastiškumas, naivumas, nostalgija. Priešinamasi idiliškam vaikiškumo stereotipui, čia vaikiškumas – tai viltinga ateities būsena ir melancholiškas dabarties vertinimas. Vaizduojami veidai, kaip ir jo sukurtos kaukės, neturi individualių bruožų. Pabrėžiamos vienatvės, susvetimėjimo temos, dažni namų, kelio, paukščio, Pinokio, mėnulio motyvai, jo sukurtas kaukių žanras užsimena apie žmogiškumo susvetimėjimą, teatrališkumą. Naujausi menininko darbai krypsta į avangardines, eksperimentines formas – performansai, akcijos, fotografijų montažai.

Parengta pagal: Stasys Eidrigevičius: 1973-1993 – Retrospektywa – Retrospective – Retrospektyva: 1973 - 1993; [katalog wystawy], Warszawa: [s.n.], 1993; Stasys: piešiniai, fotografijos, plakatai, paveikslai, simboliai, saitai, paslaptys, žvilgsnis /[sudarytojai: Ramutė Rachlevičiūtė, Erika Grigoravičienė], Vilnius : Artseria, 2011; http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2011-02-17-vilniaus-knygu-mugeje-sveciuosis-stasys-eidrigevicius/58070

Skaityti daugiau
Ištikimybė

Ištikimybė (1981)

Popierius, pieštukas, 30.50 x 23.00 cm