Meniu
Adomas Danusevičius
Adomas Danusevičius
1984

Adomas Danusevičius (g. 1984) – jaunosios kartos tapytojas, dar studijų laikais ryškiai debiutavęs Lietuvos šiuolaikinio meno scenoje. Surengė individualių parodų Lietuvoje ir Danijoje, dalyvavo dešimtyse grupinių parodų. Konkurso „Jaunojo tapytojo prizas“ daugkartinis finalininkas ir prizininkas. A. Danusevičiaus kūrinių yra Lietuvos ir užsienio šiuolaikinio meno kolekcijose.


Nuo pat pirmosios personalinės parodos 2008-aisiais metais A. Danusevičius išsiskiria lietuviškosios tapybos kontekste savitu kūrybiniu braižu ir nagrinėjama tematika. Jo drobėse vaizduojami išimtinai vien vyrai: jis vienas pirmųjų ėmėsi nuosekliai tyrinėti Lietuvos dailėje retą vyriškumo temą. Tapytojas domisi vyriškumu kaip socialiniu ir kultūriniu dariniu, jam visuomenėje ir kultūroje priskiriamomis reikšmėmis, vyrišku seksualumu. Paveiksluose vaizduojamos tradiciškai vyriškomis laikomos veiklos sferos (pavyzdžiui, sportas, kariuomenė) bei jose besiklostantys vyrų tarpusavio santykiai. Šios tipiškai vyriškos sritys tampa ir galios demonstravimo, ir geismo projektavimo erdve.

A. Danusevičiaus kūryboje suabejojama heteronormatyvioje patriarchalinėje visuomenėje dominuojančia „tikro“ vyro samprata: esą jis privaląs būti fiziškai ir emociškai tvirtas, racionalus, ekonomiškai nepriklausomas, heteroseksualus. Tapytojas atkreipia dėmesį į įtampas, kylančias iš pastangų bet kokia kaina atitikti šį stereotipą, imituojant, vaidinant jį ir slepiant tikrąją tapatybę. Vyriškumas jo drobėse atsiskleidžia kaip daugialypis, kintantis, neapibrėžtas konstruktas, kuriame atsiranda vietos ir įvairioms galimoms nenorminėms vyriškumo variacijoms, marginalinėms lytinėms tapatybėms. A. Danusevičius analizuoja ir kritikuoja įprastas lytiškumo normas, homofobiškoje visuomenėje galiojančius tabu ir seksualumo disciplinavimo mechanizmus. Taigi kompozicijose koegzistuoja politiniai, konfrontaciniai užmojai ir asmeninės istorijos, o polinkį provokuoti, ironizuoti keičia intymios, kameriškos, švelniai erotizuotos situacijos.

A. Danusevičiaus tapyba – išgrynintos, kokybiškos plastinės raiškos, aktualių šiuolaikinės figūratyvinės dailės tendencijų bei intelektualaus turinio sintezė. Joje ryškus teorinis pagrindas, apimantis lytiškumo studijas nuo prancūzų filosofo Michelio Foucault seksualumo istorijos iki šiuolaikinių maskulinizmo teorijos įžvalgų.

 

Parengta pagal: The Rooster Gallery 

Skaityti daugiau
Iš ciklo „Karminas“

Iš ciklo „Karminas“ (2009)

Drobė, aliejus, 114.00 x 160.00 cm

Iš ciklo „Karminas“. Diptikas

Iš ciklo „Karminas“. Diptikas (2009)

Drobė, aliejus, 140.00 x 170.00 cm

Iš ciklo „Karminas“

Iš ciklo „Karminas“ (2009)

Drobė, aliejus, 100.00 x 100.00 cm

Kažkur krūmuose

Kažkur krūmuose (2011)

Drobė, aliejus, 88.00 x 100.00 cm

Pavargau nuo varlių, kurios apsimeta princais

Pavargau nuo varlių, kurios apsimeta princais (2016)

Drobė, aliejus, 55.00 x 50.00 cm

Penis Mushroom Series

Penis Mushroom Series (2016)

Mišri technika, 31.00 x 20.00 x 20.00 cm

Judo bučinys

Judo bučinys (2017)

Drobė, aliejus, auksas, 365.00 x 345.00 cm