Parodos
Meniu
Leopoldas Surgailis
Leopoldas Surgailis
1928 - 2016

Dailininkas, tapytojas gimė 1928 m. kovo 16 d. Utenoje. 1952 m. baigė Lietuvos dailės institutą, vėliau jame 1960–1982 m. dėstė tapybą, piešimą ir kompoziciją. Parodose L. Surgailis dalyvauja nuo 1952 m., tais pačiais metais tapo Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Personalinės parodos surengtos Vilniuje, Kaune, Berlyne, Utenoje. Svarbiausios grupinės parodos: 1986 m. aštuonių tapytojų Rygoje, ,,Grupės 24“ parodos Vilniuje, Paryžiuje, Ture, Stokholme, Rygoje. Taip pat parodos Lenkijoje, Gruzijoje, Armėnijoje, Estijoje, Rusijoje. Jo darbų įsigijo Lietuvos dailės muziejus, M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Liudviko muziejus Kiolne (Vokietija), Štetino meno muziejus (Lenkija), Tretjekovo dailės galerija (Maskva). Jo kūrinių yra privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje. Gyveno ir kurė Vilniuje.

Talentingojo dailininko Leopoldo Surgailio kūryba nėra skirstoma į skirtingus periodus, jų estetinė ir idėjinė linija yra vientisa. Kita vertus, tai visada buvusi ir išlikusi kokybiška kūryba, kuri puikiai laviravo tiek sovietmečio, tiek šiuolaikinio meno kontekste. Jo tapyba, kaip ir daugelio Vakarų ekspresionistų, pasižymi objektyvumu ir intelektualumu. Ji analitiškai tyrinėja pačios tapybos problemas. Pasirinkdamas tą patį siužetą, menininkas nesilaikydamas anatominių dėsnių, primityviu ir schematišku braižu plečia subjektą supantį interpretacinį lauką ir įsisavina vis sudėtingesnę plastinę kalbą. Jo kūryboje ypač gausu lietuvių liaudies meno darbų pėdsakų: riebia juoda linija išryškinti rūpintojėliai, masyvios šv. Jurgio ir drakono traktuotės, užgavėnių ir kitų tradicinių švenčių zoomorfiniai ir antropomorfiniai motyvai. Profesionaliai atliktos ir visada aktualios jo drobės pasižymi harmoninga tapyba, kuriai netrūksta grotesko ir liaudiškumo prieskonio. Išsaugojusi Ars ir Antano Gudaičio tapybos bruožus, įpynusi XX a. Vakarų Europos tapybos estetiką L. Surgailio kūryba užima garbingą vietą Lietuvos ekspresionistų tarpe.

 

Parengta pagal: Augustytė, Justina, ,, Surgailiškos variacijos. Leopoldo Surgailio piešinių paroda galerijoje „Kairė–dešinė“ in: ,,7md”, Nr. 797, 2008 m. balandžio 18d; Šapoka, Kęstutis, ,,Harmoningas žvilgsnis į pasaulį”, in: ,,Kultūros barai”, 2013 m. kovo mėn.

Skaityti daugiau
Archangelas Mykolas- dangaus žandaras

Archangelas Mykolas- dangaus žandaras

Kartonas, tempera, 73.00 x 53.20 cm

Trys kaimo muzikantai

Trys kaimo muzikantai

Drobė, tempera, 70.00 x 88.50 cm

Užgavėnių vaidinimai

Užgavėnių vaidinimai (1981)

Drobė, tempera, 80.00 x 100.00 cm