Parodos
Meniu
Audronė Petrašiūnaitė
Audronė Petrašiūnaitė
1954

Audronė Petrašiūnaitė gimė 1954 m. Kazlų Rūdoje. Nuo 1972 m. studijavo Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikume, įgijo meninio apipavidalinimo specialybę. 1976 - 1982 m. studijavo tapybą Valstybiniame dailės institute. 1982 -1988 m. dėstė tapybą S. Žuko taikomosios dailės technikume, 1988 - 1993 m. mokytojavo Kauno J. Naujalio vidurinėje meno mokykloje. 1995-2009 m. docentė dėstė VDA Kauno dailės institute. Nuo 1988 m. priklauso Lietuvos dailininkų sąjungai. Parodose dalyvauja nuo 1982 m. Personalines parodas rengia įvairiose Lietuvos galerijose ir muziejuose, taip pat Vokietijoje. Aktyviai dalyvauja grupinėse parodose. 1996 m. gavo Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros ir meno skyriaus premiją už tapybos darbą „Raudonas vynas“ X-ojoje Vilniaus tapybos trienalėje. 2002 m. dailininkei įteikta Lietuvos Respublikos aukščiausiojo laipsnio stipendija menininkams, 2004 m. Lietuvos dailininkų sąjungos premija ir auksinis ženkliukas už kūrybinę veiklą ir 2003 m. personalines parodas, 2009 m. apdovanota Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus premija už tapybos darbą „Žvilgsnis į save“ parodoje „Geriausias 2008-ųjų metų kūrinys”.

Audronei Petrašiūnaitei kūryba - tai būdas gyventi santarvėje su pačia savimi ir palaikyti dialogą su pasauliu. Ji nesigilina į žmogaus socialinę egzistenciją, o nukreipia žvilgsnį į savo vidinio gyvenimo istoriją, todėl neretai jos kūryba apibūdinama kaip autobiografinė. Vis dėlto, yra klaidinga sakyti, jog tai egoizmo ar ekspresionistinio banalumo išraiška. Drobėse vaizduojami A. Petrašiūnaitei artimas interjeras, sąmonėje saugojami motyvai yra išmokta ir ištobulinta savirefleksijos išraiška, būtinybė norint išsaugoti savo sąvastį. Jos kūryboje susiduria du opoziciniai laukai: fizinis ir anapusinis, dvasinis, kurie per ekspresionistinę traktuotę drobėje yra spontaniškai deformuojami. Susiliejantys, ryškius kontūrus praradę subjektai ir objektai yra tarsi melancholiškos sielos ištirpstančios spalvingoje spalvų gamoje. Ryškių ir grynų spalvų potėpiai, dažnai įmaišoma balta spalva kuria dinamišką kolorito šokį, kuriame pasaulis ir žmogus yra vienovė. Nors Petrašiūnaitė tapo lengvu ir spontanišku gestu, jos darbuose yra aiškiai matoma racionali kompozicija, atidus spalvų derinimas,  šviesos ir šešėlių žaismas, kuris byloja apie menininkės talentą perkelti asmeninę tikrovę ant keturkampės drobės ekrano. 

 

Parengta pagal: Uždavinys, Algis, ,,Audronė Petrašiūnaitė”, Šiuolaikiniai lietuvių dailininkai, Vilnius: Artseria, 2007 m.; Ambrasaitė, Živilė, ,,Gėrio tapyba. Audronės Petrašiūnaitės tapybos paroda galerijoje "0 11”, in: ,,7md”, nr. 547, 2002 m.

Skaityti daugiau
Sutemos

Sutemos (1996)

Drobė, aliejus, 160.00 x 132.00 cm