Parodos
Meniu
Henri Gascars mokykla
Henri Gascars mokykla
1635 - 1701

Buvo sukurta daugybė batalinių šį mūšį vaizduojančių kompozicijų ir Sobieskio portretų Vienos mūšio fone.  Sobieskio dvare ar jo užsakymu dirbo nemažai dailininkų. Vieną iš populiariausių raito Sobieskio atvaizdų sukūrė jo dvaro dailininkas Jurgis Eleuteris Semiginovičius (Jerzy Eleuter Siemiginowicz, apie 1660–1711), XVII a. pab. nutapęs portretą, vėliau ne kartą kartotą kitų dailininkų. Šiam dailininkas yra sukūręs ir daugiau Sobieskio portretų. Tačiau Sobieskio portretus tapė ne tik jo dvare Lenkijoje dirbę dailininkai. Prancūzų kilmės dailininkas Henris Gaskaras (Henri Gascar, Gascard, Gascars), dirbęs Londone, nuo 1659 m. – Romoje, 1691 m. yra nutapęs didelio populiarumo sulaukusį Sobieskio šeimos portretą, 1693 m. - Sobieskio sūnaus Jokūbo portretą. H. Gascaro sukurtą Sobieskio šeimos portretą itin išgarsino grafinės jo kopijos. Manoma, kad H. Gascar‘as tapė naudodamasis pavyzdžiais, galbūt Sobieskių portretais, buvusiais T. F. de Jansono kolekcijoje. Iš tiesų portrete esantis paties J. Sobieskio portretas primena J. E. Semiginovičiaus nutapytą Sobieskio portretą su Švč. Trejybės ordino juosta, kuris taip pat buvo žinomas iš grafinių kopijų.

Matyt, naudojantis pavyzdžiais tapytas ir šis raito Sobieskio portretas. Jame pavaizduoto valdovo atvaizdas taip pat primena minėtą Semiginovskio portretą – Sobieskis vaizduojamas vienplaukis, vilkintis šarvais, ant kurių užsegtas raudonas, kailiu pamuštas apsiaustas, iš po kurio matyti mėlyna ordino juosta, be to, labai artimas jo galvos ir pečių pasukimo kampas.  

Gali būti, kad tuo pačiu pirmavaizdžiu naudojosi ir nežinomas H. Gascaro aplinkos dailininkas, nutapęs šį Sobieskio portretą mūšio prie Vienos fone. Paveikslas nutapytas aukštos kvalifikacijos dailininko, smulkiais potėpiais, labai glotnia tapyba, kruopščiai ištapant puošnios aprangos detales, audinius, papuošalus, taip pat fone vaizduojamas žirgų ir žmonių figūras.

Dr. Rūta Janonienė

 

Jonas III Sobieskis prie Vienos

Jonas III Sobieskis prie Vienos (1691-1700)

Drobė, aliejus, 55.00 x 45.00 cm